Quantcast
Channel: artiklid.eu » nurisünnitus

Nurisünnitus ja teised raseduse katkemist põhjustavad tegurid

$
0
0

Kõige rohkem põhjustab lapse kaotust nurisünnitus ehk iseeneslik abort. Nurisünnitus on elujõuetu loote väljumine emakast. Nurisünnitusele järgnevad emakaväline rasedus ja lapse surnult sündimine. Lisaks kõigele võivad lapse kaotust põdeda surrogaatemad ja lapse ise ära andnud emad.

Nurisünnitusega lõppeb kolmandik kõikidest rasedustest ja enne, kui ema sellest üldse midagi teada saab. Suurem osa iseeneslikke aborte leiab aset esimesel trimestril. Vaid üks protsent nurisünnitusi võib juhtuda ka peale 20. rasedusnädalat. Tihti viitab nurisünnitusele iivelduse mitte tundmine hommikuti. Ainult iivelduse puudumise pärast jällegi muret tundma ei pea. See võib lihtsalt üks põhjus olla.

Mitmed uuringud üle maailma on tõestanud, et naistel, kes on üle 35, suureneb nurisünnituse võimalus kaks korda. Nurisünnituse sümptomiteks on valud, kerge või tugev veritsus ja üldiselt ka krambid, mis vältavad mitmeid päevi. Valu on suhtleine, mõni tunneb mõni mitte. Selliste sümptomite puhul tuleb ühendust võtta arstiga, kes määrab edasised protseduurid (ultraheli, ülevaatus). Üldjuhul vältab nurisünnitus ilma kõrvalist abi vajamata. Surnud loode väljub emakast ise. Kui loode või loote tükid ei taha aga emakast väljuda, puhastatakse see käsitisi ära.

Põhjused ja ennetamine

Pooled nurisünnitus juhtudest on põhjustatud juhuslikest või geneetilistest väärarengutest (ema munarakud või spermatosoidid). Ülejäänud põhjused on erinevad põletikud või erinevad kokkupuuted ohtlike kemikaalidega.

Suureks nurisünnituse põhjustajaks on veel erinevad hormonaalsed häired, emaka väärarengud, kiirgus ja teatud käsimüügi- ning retseptiravimid. Ka alatoitumist peetakse mõnikord iseenesliku abordi põhjustajaks. Igasugused ekstreemsed dieedid võiks raseduse ajaks ära unustada. Tähtis on täisväärtuslik toitumine raseduse ajal.

Mõned naised saavad nurisünnituse ennetamiseks ravi. Nad saavad loote emakaseinale kinnistumiseks vajalikku hormooni. Erinevad uuringud kinnitavad ja lükkavad ümber selle effektiivsust. Sellist ravi vajavad ainult naised, kellele on tehtud eelnevad testid, mis näitavad, et keha ise antud hormooni liiga vähe toodab.

Korduv nurisünnitus

Immusüsteemi hälbeid seostatakse tugevalt korduvate nurisünnitustega. Tavaliselt nurisünnituse üleelanud naine seda teist korda enam kogema ei pea. Üks protsent naistest võivad kahjuks nurisünnitust läbi elada isegi kolm korda ja rohkem.

Teismeline tütarlaps, kelle menstruaaltsükkel algab liiga vara (enne 11. eluaastat) või liiga hilja (pärast 16. eluaastat) peab arvetsama, et ka see võib nurisünnituse võimalust suurendada. Mitmeid kordi nurisünnituse läbi teinud naine omab neli korda suuremat riski saada munasarjatsüst. Mõningatel juhtudel võib naine partneri sperma suhtes allergiline olla, mis ka võib takistada rasedaks jäämist. Sellistel juhtudel võib aidata parteneri vahetus, mis aga põhjustab muid probleeme.

Emakaväline rasedus

Kuigi emakavälisest rasedusest olid arstid teadlikud juba 10. sajandil, võib selle diagnoosimine osutuda raskeks. Tihti kasutatakse selleks ultraheli või laparoskoopiat. Emakavälise raseduse kahtluse korral tuleb pöörduda koheselt arsti juurde või kiirabisse, sest probleem võib väga kiiresti tõsiseks muutuda. Ravi ulatub ravimite kirjutamisest kirurgilise sekkumiseni. Emakaväliste raseduste arv on aastail 1970-1990 rohkem kui neli korda kasvanud. Põhjuseks on osaliselt suguhaigustest, eriti klamüüdiast ja gonorröast tingitud suguelundkonna tüsistused, aga ka emakakaelapõletik, mis on sageli samuti sugulisel teel edasi antav.

Arstid on märkemeid teinud emakavälise raseduse kohta juba alates 10. sajandist, siiski on jäänud selle avastamine ja diagnoosimine üsna raskeks. Uurimseks kasutakase tihti ultraheli või laparoskoopi. Kuna munajuhas arenev munarakk võib kiiresti ohtlikuks muutuda, tuleb kahtluse korral tingimata koheselt arsti poole pöörduda. Ravi näeb ette hulka ravimeid ja kirurgilist sekkumist. Alates 70ndatest on emakavälise raseduse hulk kasvanud, tänu suguhaiguste nagu klamüüdia ja gonorröa levikule.

Emakavälist rasedust põhjustavad ka mitmed muud tegurid, näiteks eelnevad sarnased rasedused, emakasiseste vahendite kasutamine, rasedusvastaste pillide kasutamine. Riski suurendab ka suitsetamine, pidev tupe veega pesemine, viljakusravimid, kehaväline viljastamine jne. Tegurid, mis sellist tüüpi rasedust ei mõjuta on ema vanus, laste arv, eenevad abordid ja nurisünnitus. Tagajäjed, mida emakaväline rasedus põhjustab ulatuvad komplikatsioonide mittetekkimisest kuni rebenenud munajuha täieliku eemaldamiseni. Emasi, kes on emakavälise raseduse üle elanud, ohustab 20-40% suurune tõenäosus viljatuks jääda.

Surnult sündimine

Kui laps on täelikult välja arenenud ja sünnib ikkagi surnult, on tegu surnult sündimisega. Laps võib juba enne sünnitustegevust päevi ja nädalaid surnud olla, samuti võib ta selle tegevuse käigus surra. Põhjused ei ole tihti teada, aga laps võib lämbuda või on tegu väärarengutega. Riski suurendavad suitsetamine, kokaiini tarvitamine ja kõrge vererõhk.

Tihti süüdistatakse surnult sündinud beebi surmas arste. Arvatakse, et beebi suri sünnituse käigus. Siiski pole ühtegi veenvat tõendit arstide süü kohta sünnitusse sekkumise osas. Ema saab ise seda kõike vältida, kui ta loobub suitsetamisest, ei tarvita narkootikume ja toitub tervislikult ning käib regulaarselt kontrollis.

Surnult sündmist on võimalik vältida, kui ema jälgib viimastel nädalatel loote liigutusi. Teatud liigutuste intervall annab märku, et laps on elus ja terve. Kui ta liigutab oodatust vähem, siis võib teatud tegutsemine lapse päästa (keisrilõige või sünnituse esilekutsumine). Antud meetodi kohta pole kindlaid tõendeid, et asi töötaks, aga oma väikese beebi liikumist kõhus oleks soovituslik siiski jälgida.

Lapsekaotus ja lein

Oli aeg, kus lapse kaotanud ema vaadati üleolevalt ja teda isegi süüdistati selles. Tänapäeval on aga

lapse kaotanud emal täielik õigus sellise sündmuse puhul oma kaotusevalu välja näidata, olgu see ükskõik kui suur. Tihti tabab lapse kaotanud naist šokk, depressioon ja süütunne, mis mõne naise puhul kestab mõne päeva, teise puhul jälle nädalaid või kuid. Ei tasu endasse tõmbuda ja kuulda võtta neid, kes arvavad, et asi on ülepingutatud. Sel ajal tekkinud tunnete intensiivsust võivad mõjutada paljud tegurid, s.h kuidas laps saadud on, kellega ja kas laps oli planeeritud.

Lapse kaotusevalu mõjutab asjaolu, kui intensiivne rasedus oli ja kui kaua see kestis. On selge, et last mõne nädala oodanud emal läheb kaotusevalu kiiremini üle, kui alles sünnitustegevuse käigus lapse kaotanud emal. Valu on sedavõrd intensiivsem, mida reaalsemana laps emale tundus. Kui selline asi juhtub, ei leina ainult ema ise, vaid ka keha. Muutub hormonaalne tasakaal ja ema peaks sellega arvestama. Mida pikem oli lapse ootamise periood, seda raskem on leppimine ja uuesti kohanemine.

Leina tunnevad ka naised, kes teevad aborti või annavad lapse peale sündmist ära.

Kui sa oled emana üle elanud lapse kaotuse, küsi arstilt nii palju nõu kui võimalik. Nad ongi selle jaoks, et sind aidata. Põhjuseid ei ole mõtet otsida tähtsusetutes asjades nagu viis kuud tagasi joodud pokaal veini või kuu enne sünnitust söödud shokolaaditahvlid. Murest rääkimine ja põhjuste otsimine aitavad kaotusevalust kiiremini üle saada.


Raseduse katkemine ja põhjused

$
0
0

Miks rasedus katkeb?

Kõik naised teavad või vähemalt kujutavad ette, kui jube on nurisünnitus. Nurisünnitus või iseeneslik abort leiab aset enne 5. raseduskuud, mis tähendab, et loode ei suuda emaüsast väljudes ellu jääda või normaalselt areneda. 10-20% kõikidest registreeritud rasedustest lõppeb nurisünnitusega. Seda on üsna palju – igast tuhandest naisest peavad nurisünnituse raseduse ajal läbi elama seljuhul 100-200 naist. Esmaseks iseenesliku abordi põhjuseks on lootepoolne patoloogia ja nurisünnitus toimub enamasti kaheteistkümne esimese nädala jooksul. Lootepoolse patoloogia puhul hülgab organism ise loote, sest ta tunneb, et tegu on väärarenguga. Põhjuseid, miks iga kuues rasedus katkeb on muidugi teisigi. Suurteks raseduse katkemise mõjuteguriteks on igasugused mürgised kemikaalid (värvid, lakid, bensiin, tinaaur), viirushaiguste põdemine esimeste kuude jooksul või lihtsalt naise emakakael ei suuda rasedusest tekkinud survele vastu pidada. Tihti jääb ka nabanöör liigpeenikeks ning vajalikud toitained ei jõua looteni, mis lõppeb ka nurisünnitusega.

Mis on need nähtused, mis viitavad raseduse katkemise ohule?

Kõige segdamini avastab lapseootel naine tualetis käies, et tupest immitseb verd. Vereeritusele eelneb üldiselt määrimine- pruunikas, roosakas või verine voolus. Kui esineb tugev verejooks, tuleb tingimata haiglasse pöörduda. Verejooksu põhjuseks on tihti kollaskehahormooni puudulikkus, mille puhul aitab patsiendile tehtav hormoonravi.

Halvemal juhul võib tegu olla emakakaela puudulikkusega, mille korral võib vereeritus puududa, iseloomulikud on vaid sünnitusvaludele sarnased valud. Kõik võib jääda ka emale märkamatuks. Enneaegene sünnitus algab ootamatult ja tänu emakakalea puudulikkusele on emakakael juba täielikult avanenud. Õigeaegsel sekkumisel on teatud ravimitega võimalik sünnitustegevus alles hoida.Äärmistel juhtudel, kui emakakael on liiga palju avanenud, aitavad tugiõmblused. Enne õigeaegset sünnitust avatakse õmblused uuesti.

Kõige vähem ootab tulevane ema, et tal diagnoostiakse ultrahelis raseduse peetumine- rasedus ei kulge normaalselt ja loode on väiksem, kui ta peaks olema. Sellel juhul pole arstidel suurt midagi peale hakata ja sünnitus tuleb ise esile kutsuda.

Vanusega kaasnevad probleemid

Väga tugevalt on rasestumisega seotud naise vanus- mida noorem naine, seda tõenöolisem on see, et laps on terve. Vanuse kasvades võib rasestumine juba iseenesest raske olla. Lapsi soovivad vanemad naised peavad tihti läbima hulga lisauuringuid, näiteks läbi kõhu kromosoomianalüüsi võtmine.

Vanusega kaasneb suurem risk, et rasedus peetub. See on tingitud organimsi erinevatest hormonaalhäiretest. Seepärast soovitavad arstid emaks saamisega väga kaua oodata. Mida noorem ja tervemate eluviisidega on naine, seda väiksem on tõenäeosus, et naine väga emotsionaalse, raseduse katkemise üle peaks elama.

Teisele ringile

Paratamatult juhutvad vahel asjad sõltumata meist, mis ei peaks mitte kellegagi juhtuma. Üsna tihti jõuab ka rasedus enneaegse lõpuni, mis on mõlemale, nii mehele, kui ka naisele väga valus kogemus. Arvatakse, et see kogemus puudutab ainult naisi, aga tegelikult on mehed samamoodi sügavas leinas. Vanemad ju kujutavad juba ette, millised vanemad nad oleksid lapsele olnud jne. Kui see unistus järsku, ühehetkega minema pühitakse, teeb see palju haiget ja vajab kindlasti psühholoogi sekkumist. Seetõttu soovitatakse raseduse katemise üleelanud paaridel asjatundujat külastada.

Väga valusaks võib ostutuda aeg, mil beebi oleks pidanud sündima. Sellel ajal tunnevad vanemad kõige suuremat pinget, tunnevad süüd ja läbikukkumist. Mõned paarid tunnevad liigset lähedaste survet. Tihti hakatakse planeerima uut last, et too korvaks eelmise valu. Kaotatud last aga ei saa kunagi korvata või asendada uue beebiga.

Sellised sündumused meie elus on rasked, need aga ei tähenda tingimata seda, et lapsi pole enam võimalik saada. Pigem tuleb leida põhjused, miks nii juhtus, sedasi on võimalik neid uuesti üritades vältida. Igaljuhul tuleb kohtuda arstidega ja kõik võimalikud põhjused ja ohud rasedusele välja selgitada. Enamik naistest, kes nurisünnituse on läbi elanud, jäävad uuesti üritades ikkagi lõpuks rasedaks ja saavad õnnelikuks emaks. Ühekorde kaotusevalu ei tohiks lapsesaamise indu takistada. Järgmine kord võib kõik kenasti õnnestuda!

Psühholoog Edith Herkeli kommentaar:

“Raseduse katkemine või nurisünnitus on mõlema vanema jaoks väga isiklik ja emotsionaalne sündmus. Raseduseks seatakse end valmis ka vaimselt ja kui see katkeb, on naine valmistunud sündimata lapseks. Raskeks teeb kaotuse ka ema-isa seotusetunne, mis tekib ootustest, unistustest ja lootustest tulevase lapse suhtes. Naise mõtted keerlevad veel tükk aega raseduse või laste ümber ning ta võib olla väga tundlik teiste rasedate või beebide suhtes. Kohtumine lastega naistega võib osutuda raskeks katsumuseks.
Keerulised tunded nagu abitus, hirm ja kurbus maskeeritakse vihaga. Kergem on olla vihane kui kurb. Kui naistele on kurbus justkui ühiskonna poolt lubatud emotsioon, siis mehed on raskemas olukorras, kuna õnnetu mehega ei oska me toime tulla. Paljud neist matavad oma kurbuse töösse. Õnneks julgeb järjest rohkem mehi rääkida kaotusest, mida nad tunnevad, ja ka abi otsida. Kui lähedaste toetus puudub, võib inimene kapselduda ja jääda väga isoleerituks, see aga võib viia depressioonini.”

Raseduse katkemise põhjuseid on mitmeid

1) Loote kromosoomide anomaalia
Kõige sagedasem raseduse katkemise põhjus on lootepoolne patoloogia: kromosoomianomaalia, eluks sobimatu väärareng vms. Seda esineb rohkem vanemate naiste puhul.
2) Anatoomilised põhjused
Emaka väärarendid ja kasvajad, emakakaela puudulikkus. Viimast tuleb sagedamini ette neil, kellel on ka varem rasedus katkenud või olnud traumaatiline sünnitus.
3) Hormonaalsed häired
Kollaskehahormooni puudulikkus. Viimasel on oluline roll emaka limaskesta ettevalmistusel viljastatud munaraku pesastumiseks. Kui seda hormooni ei ole piisavalt, võib embrüo küll pesastuda, kuid ei kasva mingil põhjusel edasi.
4) Vanemate kromosomaalsed häired
Mitmete teatud kromosoomianomaaliate puhul on raseduse katkemise oht suurem.
5) Immunoloogilised põhjused
Inimese organism ei talu võõraste kudede ja organite tungimist oma sisemusse. Häired ema ja loote vahelises immuunbarjääris võivad viia raseduse katkemiseni.
6) Vere hüübimissüsteemi häired
Viimased võivad põhjustada veresoonte ummistumist, mille tõttu loode ei saa piisavalt toitaineid, selle areng seiskub ja rasedus katkeb.

Kaitse oma kõhus olevat beebit

1) Ole positiivne. Rõõmus ellusuhtumine annab ka beebile hea enesetunde.
2) Väldi kokkupuudet kangete kemikaalidega ning loobu täielikult suitsetamisest, alkoholist ja narkootilistest ainetest, mis võivad põhjustada loote väärarengut.
3) Spordi mõõdukalt, ära tõsta suuri raskusi ega tee äkilisi pöördeid, need võivad põhjustada raseduse katkemist.
4) Igasugune ekstreemsport on rasedale eriti ohtlik – sukeldumine, mäesuusatamine, rula või rulluiskudega sõitmine on sulle keelatud.
5) Toitu mitmekülgselt ja tervislikult. Kui sa ei tea, kas kokakoola ja vürtsikas Hiina toit sulle sobib, siis mõtle, kas sa pakuks neid oma väiksele lapsele?
6) Kui oled eelnevalt raseduse katkemise läbi elanud, ei maksaks pikale lennureisile minna.
7) Uni ja puhkus mõjuvad nii sulle kui beebile kõige paremini.

Verejooks varajases rasedustaadiumis

$
0
0

Verejooks varajases rasedustaadiumis

Verejooksud varjases raseduse staadiumis on tõsine probleem. Õigeaegne ja asjakohane ravi on sellisel juhul äärmiselt oluline. Samuti on mõned väga efektiivsed ja lihtsad harjutused, s.h ka lihtne jooga, mis aitavad verejooksu peatada. Kui verejooks tekib ainult mõnel korral, siis on see ravitav, kui külastad õigel ajal oma naistearsti. Kui sa aga ei pööra õigel ajal küllaldaselt verejooksudele tähelepanu, võib see lõpuks viia nurisünnituseni ja raseduse katkemiseni. Igasugust verejooksu, mis toimub lapseootuse ajal, peab võtma väga tõsiselt, sest see võib viia tekitada ka teisigi tõsiseid probleeme, peale nurisünnituse nagu vähene vere hulk kehas, raskeid psüühilisi häireid jne.

Enamasti eksisteerivad naise kehas kõik tingimused juba enne rasedust selleks, et võiks tekkida oht tõsiste rasedusprobleemide tekkeks, s.h ka verejooksud varajase raseduse staadiumis. Need soodsad tingimused haiguste tekkeks raseduse ajal, on loodud tänu erinevatele sõltuvustele ja haigustele, mis on naise keha eelnevalt laastanud. Sõltuvused ja haigused on muutnud naise keha nõrgaks ja tõistemate juhtude puhul ebasobivaks kasvupinnaks uuele elule. Aga alati annab kõike parandada. Isegi lihtne jooga rasedatele võib su tervislikku seisundit parandada ja lapse normaalseks arenguks head tingimused luua.

Probleemid, mis on juba ammu teada-tuntud ohud rasedusele:

  • Suitsetamine
  • Alkoholi tarbimine suurtes kogustes
  • Narkomaania
  • Aneemia ehk kehvveresus
  • Tervislikud häired ja infektsioonid
  • Hormonaalsed häired
  • Rasedus diabeet

Kõik need eelnevad porbleemid on sinu elustiili poolt tekitatud. See tähendab seda ,et sa saad ise väga palju ära teha, nii enda, kui ka oma lapse jaoks. Vähene füüsiline aktiivsus su igapäeva elus põhjustab paljudest eelnevatest probleemidest. Suitsetamine, joomine ja sõltuvus narkootikumidest on kõige tõsisemad probleemitekitajad nii sulle, kui ka su lapsele. Enne, kui sa ei ole nendest pahedest loobunud, palun loobu ka lapsesaamise mõtetest. Kui sa lõpuks oled nendest halbadest harjumustest loobunud, siis aitavad lihtsad harjutused ja jooga su keha normaalset seisu taastada. Rasedatele sobiva jooga kohta saad lugeda siit.

Nurisünnitus ja sümptomid, mis sellele viitavad

$
0
0

Mõnikord  katkeb rasedus iseenesest ja kui see toimub enne 20. rasedusnädalat, siis on tegu iseenesliku abordiga ehk nurisünnitusega. Umbes 75-80% naistest toimub nurisünnitus enne 12. rasedusnädalat. Hinnatakse, et umbes iga neljas rasedus lõppeb nurisünnitusega ja pooled neist toimuvad enne seda, kui naine rasedusest ise teadlik on. Oluline on meeles pidada, et rasestumine on väga keeruline protsess.

Kui nurisünnitus esineb, siis toimub see sellepärast, et rasedus ei välta normaalselt. On mitmeid faktoreid, mida seostatakse nurisünnitusega ja mis aitavad sellele kaasa:

  • Keha sisemised probleemid nagu infektsioonid või hormonaalsed ebakõlad
  • Suitsetamine ja narkootikumide tarbimine
  • Kiirgus ja mürgid, näiteks arseeni-, plii- ja formaldehüüdi ühendid
  • Alatoitumine
  • Geneetikaga ja kromosoomidega seotud anomaalijad, mis ei ole pärilikkusega seotud

Naiste õnneks, kes varem on nurisünnituse üle elanud, sünnitavd suuremas enamuses hiljem terve järglase.

Ohumärgid, mis viitavad nurisünnituse võimalusele

Kõige tavalisem ohumärk on vaginaalne veritsus. Mõnigane verejooks ei viita veel alati nurisünnitusele. Umbes 15-25%´il naistest esineb mõnigane veritsus raseduse ajal, mis ei kujuta ohtu nende kõhus kasvavale lapsele. Veritsus, mis võib viidata iseeneslikule abordile on tavaliselt hele, pruun või erkpunase värvusega ja leiab aset mitu korda mõne päeva vältel. Vahel kaasneb veritusega krambid ja valu alaseljas. Pea meeles, et rasedus on muutuste aeg ja su keha peabki palju muutuma, aga kui mõnigane muutus tekitab sinus liialt muret, siis pöördu arsti poole.

Sinu tunded pärast nurisünnitust

On normaalne, et naine, kes on üle elanud raseduse katkemise, tunneb viha, pettumust ja tühjust peale nurisünnituse juhtumist. Sa võid end mõnda aega kurvana tunda või eraldud partnerist. Sa pead mõistma, et need tunded on mõnda aega normaalsed ja su partner peaks ka sellega arvestama. Otsige abi ja pidage nõu enda naistearstiga ja teiste professionaalidega, et saada toimetuleku nõu,välja selgitada nurisünnituse põhjused ja kuidas lihtsalt edasi liikuda.